Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?

Konferencja „Zwierzęta i ich ludzie” wychodzi naprzeciw uwidaczniającej się w Polsce i Europie Środkowowschodniej potrzebie analizowania zachodzących w kulturze przemian w szerszej, nieantropocentrycznej perspektywie, koncentrując się na koncepcjach filozoficznych, tekstach literackich i pracach artystycznych

W ostatnich latach coraz bardziej widoczne staje się zainteresowanie rozmaitymi kontekstami oddziaływania animal studies w kulturze współczesnej.

Cele konferencji

W Polsce pojawia się coraz więcej tekstów kultury w nowy sposób stawiających pytanie o zwierzę oraz relacje ludzko-zwierzęce i wymagających analizy i interpretacji z perspektywy animal studies. Studia nad zwierzętami pozwalają także w nowy sposób spojrzeć na kulturę dawną, literaturę, sztukę, filozofię i postawy społeczne istniejące przed ukonstytuowaniem się studiów nad zwierzętami jako interdyscyplinarnego obszaru badań i świadomej teorii krytycznej znajdującej swoje miejsce w strukturach akademickich.

Na konferencji chcemy poruszyć problematykę statusu zwierzęcia oraz relacji między ludźmi a innymi zwierzętami jako części przemian kultury. Ważne jest dla nas, by zwierzęta nie stały się tylko tematem czy motywem, ale by tworząc teorie i konceptualizując myśli pamiętać o rzeczywistych zwierzętach, ich kondycji i miejscu w świecie, dawniej i współcześnie. Z tego między innymi względu kontekst etyczny wydaje się nie tylko nieunikniony, ale i kluczowy dla studiów nad zwierzętami. Konferencja jest interdyscyplinarna, przy czym zależy nam szczególnie na analizach, teoriach i spostrzeżeniach z obszaru nauk humanistycznych, przede wszystkich zaś tych odnoszących się do sztuki i literatury postrzeganej w kontekście filozoficznym i społecznym.

Data i miejsce konferencji

12 – 14 marca 2014,
ul. Dobra 55, Warszawa

Kontakt z organizatorem konferencji

Instytut Badań Literackich PAN (Animal Studies PL)
Anna Barcz i Dorota Łagodzka, kontakt:animalstudies.pl@gmail.com

Jedna myśl nt. „Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?

  1. Hosting

    kawosz marcin, no tak „Wiadomo, ze ich rola sie zmienila, a raczej zyskaly nowe role. ” w zwiazku z tym „Miedzygatunkowe proby zblizenia. Kontakt cielesny i psychiczny w relacjach ludzi i innych zwierzat”. Czy dobrze rozumiem, ze chcialbys sie rozwijac w tym obszarze ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 4 =

*