UŚ na VI Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Od 10 do 12 października 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywać się będzie VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego tematem przewodnim jest hasło „Trzy dni inspiracji dla innowacji”. Kongres stanowi platformę wymiany poglądów i doświadczeń wpisaną już na stałe w tradycję europejskich wydarzeń gospodarczych.

W jego programie zaplanowano kilkadziesiąt sesji panelowych oraz szereg warsztatów i spotkań, w których udział wezmą eksperci z kraju i zagranicy. Na temat innowacyjności, współpracy międzynarodowej, kapitału dla rozwoju, prawa finansów, edukacji, skutecznej reklamy oraz współpracy biznesu z samorządem i nauką, dyskutować będą przedstawiciele władz rządowych, instytucji naukowo-badawczych oraz instytucji otoczenia biznesu.

Jednym ze współorganizatorów Kongresu jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele uczelni zarówno w charakterze ekspertów, jak i moderatorów poszczególnych paneli. W dyskusji na temat innowacyjności polskiej gospodarki – „Genialne pomysły czy proces: «naśladownictwo – modernizacja – innowacja»…” uczestniczyć będzie JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Reprezentanci uczelni – prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski, dr hab. Robert Pyka oraz prof. zw. dr. hab. Marek Szczepański wezmą udział w dwuczęściowym panelu poświęconym metropoliom – „Metropolie dla przedsiębiorczości. Polskie oczekiwania, europejskie doświadczenia”, natomiast prof. zw. dr hab. Andrzej Kiepas – w dyskusji dotyczącej zrównoważonego rozwoju i globalizacji „Odpowiedzialność a współczesna cywilizacja”. Podczas panelu „Smart City – Miasto Jutra – Morgenstadt. Idea czy ideał?” uczestnicy rozmawiać będą na temat uczelni jako partnera miasta w projektach Smart City, współpracy międzynarodowej w tego typu inicjatywach oraz ich finansowania. W programie VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw znajduje się również panel poświęcony coachingowi i mentoringowi w prowadzeniu działalności gospodarczej. Moderatorem spotkania będzie dr Agnieszka Woszczyk, twórca kierunku doradztwo filozoficzne i coaching.

Wydarzeniem towarzyszącym Europejskiego Kongresu MŚP są Targi Usług i Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw BIZNES EXPO. Również Uniwersytet Śląski będzie miał swoje stanowisko, na którym zaprezentowane zostaną niektóre wynalazki naukowców uczelni. Przedsiębiorcy będą mogli zapoznać się także z ofertą Uniwersytetu Śląskiego dotyczącą współpracy z gospodarką. Wśród prezentowanych wynalazków zobaczymy: ABTOW – czyli biologiczny system wczesnego ostrzegania, który stale monitoruje jakość wody i pozwala szybko reagować na zmiany jej parametrów. Przyrząd do weryfikacji działania i kalibracji urządzeń do pomiarów ciśnienia śródgałkowego, który usprawni pracę w poradniach okulistycznych. Generator pozwalający na pracę urządzeń bez zewnętrznych źródeł zasilania, pobierając potrzebną energię z otoczenia. Dodatkową atrakcją stanowiska będą także łaziki marsjańskie uniwersyteckiego Unibota. Na stanowisko Uniwersytetu Śląskiego zapraszam szczególnie w poniedziałek 10 października br. w godzinach 11:00-13:00, będzie można wtedy spotkać i osobiście porozmawiać z autorami wynalazków.

Akademia Mody i Dizajnu – projekt non profit składający się z prelekcji i warsztatów, w ramach których specjaliści branży modowej oraz ambasadorzy przedsiębiorczości podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także pokazy mody niezależnych twórców czy współorganizowana przez Uniwersytet Śląski IV edycja „Ogrodów Przedsiębiorczości”, która odbędzie się 12 października w godz. od 10.00 do 14.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie adresowane jest do przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu, urzędników, startupowców, przedstawicieli NGO, pracowników naukowych, studentów. Jego celem jest współpraca między biznesem, urzędami, uczelniami i środowiskiem startupowym, aktywizacja potencjału gospodarczego i innowacyjnego aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej oraz inicjacja projektów na rzecz zmiany i innowacji.

Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, a jednym ze współorganizatorów – Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Szczegółowy program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: www.ekmsp.eu.