Szukając na nowo. Zbigniew Herbert w 90. rocznicę urodzin

Szukając na nowo. Zbigniew Herbert w 90. rocznicę urodzin to konferencja doktorantów, która odbędzie się 27 maja 2014 r. w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.

Koło naukowe studentów specjalności europejska edukacja kulturowa EurEKa, działające w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pragnie zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej.

29 października 1924 r. we Lwowie przyszedł na świat Zbigniew Herbert, wybitny polski poeta, eseista i dramatopisarz, którego twórczość tłumaczona jest na kilkadziesiąt języków.

Z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy jego urodzin, chcemy przyjrzeć się jeszcze raz pozostawionej przez Herberta spuściźnie. Pragniemy, aby stawała się ona obiektem namysłu młodych badaczy, reprezentujących różne dziedziny nauk humanistycznych. Proponujemy pochylenie się nad poniższymi (lecz nie tylko) wątkami:

• poezja Zbigniewa Herberta (różnorodność tematów, dialog z tradycją, nowatorstwo, inspiracja sztuką, ironia),
  • poezje wydane pośmiertnie – Utwory rozproszone (rekonesans),
  • Pan Cogito czytany dzisiaj,
  • Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem, Mistrz z Delft oraz Labirynt nad morzem – zbiory esejów jako zapis doświadczenia podróżnika, estety, miłośnika kultury,
  • utwory dramatyczne (i słuchowiska) Herberta,
  • miejsce historii, pamięci oraz tradycji w twórczości autora Pana Cogito,
  • listy Herberta (korespondencja z Turowiczem, Zawieyskim, Elzenbergiem, Miłoszem i innymi) – jako zapis doświadczenia poety, pisarza oraz opis polskiej rzeczywistości drugiej połowy XX wieku,
  • biografia Poety – nowe odczytania (Rafał Żebrowski, Kamień, na którym mnie urodzono); wątki biograficzne w utworach Herberta,
  • recenzje i publicystyka (zebrane w tomie Węzeł gordyjski),
  • znaczenie rysunków i szkiców Poety w jego twórczości.

Na zgłoszenia (tematy i abstrakty referatów – do 2000 znaków) czekamy do 17 maja 2014 r.
Informacja o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu referatu zostanie podana do 19 maja. Wystąpienia powinny być przewidziane na ok. 15-20 minut. Brak opłaty konferencyjnej.

Prosimy przesyłać zgłoszenia na adres: konferencja.wfpik.uam@gmail.com

Data i miejsce

27 maja, Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań