Pawilon Polski na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie

e86c0af2eeaa4bad64428ad73cd0497e

Z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, na Szlaku Pielgrzymów tuż przy Wawelu, powstał Pawilon Polski pod hasłem „Polska wita!”.

W specjalnych namiotach zaprezentowane zostaną osiągnięcia polskiej nauki, kultury i gospodarki, a także historia i atrakcje turystyczne kraju. Pawilon Polski jest wspólną inicjatywą instytucji publicznych oraz ich partnerów strategicznych. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

W poniedziałek, 25 lipca, zapraszamy na otwarcie Pawilonu. Będzie go można odwiedzać przez cały tydzień od 25 do 31 lipca, w godzinach 9:00 – 22:00. Pawilon Polski to zarówno stała ekspozycja wewnątrz namiotów, jak i strefa wypoczynkowa ze sceną na zewnątrz, gdzie codziennie odbywać się będą koncerty.

Pawilon Polski powstał w samym sercu Krakowa, na Placu Wielkiej Armii Napoleona, tuż przy Wawelu. Ma na celu przede wszystkim przybliżenie odwiedzającym naszej historii, odkryć naukowych dokonanych przez Polaków, ale też zachęcenie młodych ludzi ze wszystkich zakątków świata do podejmowania studiów w Polsce. MNiSW przygotowało m. in. multimedialny punkt informacyjny z ofertą polskich uczelni skierowaną do obcokrajowców.

Pawilon składać się będzie z czterech połączonych ze sobą sferycznych namiotów, wyprodukowanych przez polską firmę, która stworzyła scenografię do filmu „Marsjanin”. Wchodząc do środka, goście poprzez niemal kinową podróż zaznajomią się z dziejami Polski oraz ze sztuką polskiego średniowiecza. Zobaczą także atrakcje turystyczne i zabytki Polski, relaksując się na interaktywnej huśtawce, z której wyślą e-pocztówkę do znajomych. Na  fanów najnowszych technologii czekają polskie drony, łaziki marsjańskie, roboty Proteus czy aplikacje na smartfony i tablety, które pomagają w codziennym życiu, a także „ogród doświadczeń”.

Aby pokazać, że to właśnie Polska jest krajem, który wiedzie prym w produkcji zdrowej żywności, pielgrzymi będą mieli okazję nie tylko wirtualnie zobaczyć pole marchewek czy sad jabłoni, ale dostaną również możliwość skosztowania wyśmienitych polskich warzyw i owoców. Goście będą mogli delektować się narodowymi przysmakami, zasiadając w specjalnej strefie wypoczynkowej, przygotowanej wokół Pawilonu, i uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych, m.in. w koncertach plenerowych.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Kultury, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Organizacja Turystyczna oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., która też jest koordynatorem i wykonawcą projektu.

Pawilon Polski powstał głównie dzięki wsparciu partnerów strategicznych, którymi są: Grupa Azoty, Enea, Energa, KGHM, Grupa Lotos, LOTTO, PGNiG, Bank PKO BP, PZU, PKP oraz ICC.

Źródło: www.nauka.gov.pl.