Konferencja pt. „Languages & Emotions”

Od 2 do 4 kwietnia 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywać będzie się konferencja pt. „Languages & Emotions” dotycząca emocjonalnych zaburzeń mowy, dwujęzyczności nienatywnej, a także wielojęzyczności i emocji.

Wydarzenie jest współorganizowane m.in. przez Wydział Filologiczny oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Pierwszego dnia uczestnicy będą dyskutować na temat mutyzmu wybiórczego. Pierwszy raz w Polsce wystąpią szkoleniowcy, terapeuci z Wielkiej Brytanii: Alison
Wintgens i Lucy Nathanson, specjalizujące się w mutyzmie, zaburzeniach lękowych, blokadach mowy o podłożu psychologicznym. Zaplanowano również spotkanie z osobami dorosłymi, które pokonały emocjonalne bloki mowy (mutyzm, jąkanie), a także porównanie skuteczności różnych terapii.

Drugiego dnia konferencji, poświęconego całościowemu ujęciu tematu dwujęzyczności nienatywnej, odbędą się: panel naukowy połączony z panelem dyskusyjnym oraz kiermasz książek, pomagających w nauce języków. Prof. Jean-Marc Dewaele z Birkbeck College (Uniwersytet w Londynie),  przedstawi temat wielojęzyczności i emocji.

Trzeci dzień obejmować będzie spotkania naukowe, dotyczące wielojęzyczności i emocji, ich wzajemnego oddziaływania i przenikania, zaburzeń wynikających z relacji języki–emocje, warunków gwarantujących prawidłowy rozwój językowy u osób dwu i wielojęzycznych.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.nnbproject.eu. Konferencję organizują: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet w Neuchâtel, Miasto Katowice. Nagrane rozmowy z ekspertami promujące konferencję pt. „Languages & Emotions” znaleźć można na kanale YouTube.