Kicz w języku komunikacji

Katedra Współczesnego Języka Polskiego UŁ serdecznie zaprasza na konferencję naukową „KICZ W JĘZYKU/KOMUNIKACJI”, która odbędzie się w dniach 19 i 20 maja w Łodzi.

Podczas naszej kolejnej konferencji chcielibyśmy zastanowić się nad pojęciem kiczu, jego rolą oraz przejawami w języku/komunikacji i kulturze.


„Sentymentalny, rzewny, tandetny”; „połączenie przerostu i niedowładu”; „zjawisko patologiczne, za którym stoi jednak potężny żywioł społeczny”; „zjawisko ponadstylowe i międzystylowe, którym rządzą zasady niedostosowania, kumulacji, synestezji, przeciętności i komfortu”; „wytwór kultur rozbitych, opanowanych zamętem; nieszczęsne dziecko zagubione w świecie wartości kultury” – między innymi tak pisał o kiczu kilkadziesiąt lat temu Abraham Moles w monografii „Kicz, czyli sztuka szczęścia”.

Dziś wygląd, design, wizerunek zdają się rządzić komunikacją. Czy kicz obecny jest jeszcze w naszej kulturze, czy też przeminął? A może zmienił swój zakres występowania i sposób wyrazu? Czy tabloidyzacja i „youtubizacja” komunikacji noszą znamiona kiczu? Czy blogowanie i stałe komunikacyjne uczestnictwo w mediach społecznościowych, mające pozór oryginalności, choć najczęściej oparte na kompilacji, szablonie, „przeroście i niedowładzie”, to dzisiejsza „sztuka szczęścia”?

Do udziału w konferencji zapraszamy m.in. językoznawców, literaturoznawców, historyków sztuki, socjologów, medioznawców, kulturoznawców.

Komitet naukowy:

  • prof. nadzw. UŁ dr hab. Barbara Kudra
  • prof. nadzw. UŁ dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz
  • dr hab. Beata Burska-Ratajczyk
  • dr hab. Katarzyna Jachimowska

Sekretarze konferencji:

  • dr Katarzyna Burska
  • dr Bartłomiej Cieśla

Prosimy o nadsyłanie zgłoszenia uczestnictwa do 31 marca 2015 roku. Planowany maksymalny czas poszczególnych wystąpień to 20 minut. Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. Pokrywa ona uczestnictwo w sesjach referatowych, przerwy kawowe, uroczystą kolację w pierwszym dniu konferencji oraz druk materiałów konferencyjnych. Nie zawiera kosztów noclegu i wyżywienia.
Zgłoszenie udziału w konferencji oraz wszelkie pytania prosimy przesyłać do sekretarzy konferencji, dr Katarzyny Burskiej i dra Bartłomieja Cieśli, w formie elektronicznej: kasiab1@poczta.onet.pl lub bartlomiej.ciesla@gmail.com (lub: kwjpul@uni.lodz.pl) bądź listownie: Wydział Filologiczny UŁ, Katedra Współczesnego Języka Polskiego, ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź.

Data i miejsce

19-20 maja 2015 r., Łódź

Kontakt z ogranizatorem

kasiab1@poczta.onet.pl, bartlomiej.ciesla@gmail.com, kwjpul@uni.lodz.pl

Poznaj uczelnię: Uniwersytet Łódzki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 1 =

*